Skip to main content
Crafted from the finest natural fabrics

LIFE IN ESTONIA / Katrin Kuldma: When Fashion is Passion

Katrin Kuldma väikesest disaineriateljeest kaasaegsele tehnoloogiale toetuva  luksuskaubamärgini AMANJEDA

Tekst: Mervi Lill

Fotod: Olga Makina

WWW.AMANJEDA.COM

Katrin Kuldma on õppinud rõivadisaini Eestis ja Ameerika Ühendriikides, omab töökogemust New York’i Fashion Districtis ja Eesti rõivatootjate juures, oma moestuudio omanik alates 1993 aastast. Katrin Kuldma on raamatu “Stiilist” kaasautor ja aastal 2006 Eesti Moedisaini auhinna Kuldnõel võitja. Luksuskaubamärgi Amanjeda asutas ta aastal 2008.

Kohtume Katrin Kuldmaga tema Amanjeda Stuudios ühel reedesel hommikupoolikul. Stuudiosse sisse astudes satuksin justkui hubasesse ja õdusasse võluilma. Amanjeda stuudio mõjub külalislahkelt ja mõnusalt – luksuslik elegants on siin põimitud stiilse boheemlikkusega. Just niisugused on ka Amanjeda kollektsioonid - omavahel põimuvad kohalikud ja rahvusvahelised inspiratsiooniallikad, innovatsioon ja traditsioonid. Katrin kasutab kollektsioonide loomiseks kangamaailma paremikku, kohalike käsitöömeistrite näpuosavust ning moodsaimat tarkvara ja õmblustehnoloogiat.

Kohv valmis, alustame juttu. Mis või kes on Amanjeda?

AMANJEDA on unistustes reisija, kes on inspireeritud maailmast. Aman on müütiline õnnistatud maa ja Amanjeda on sellel maal rändaja. Amanjeda on ilu ja disainigurmaan, ta valib parima - diskreetse luksuse.

Kes võiksid olla meie kohalikud Amanjedad?

Amanjeda rõivad on saanud lemmikuks erinevate elualade esindajatele, amanjedade hulka kuulub nii arhitekte, näitlejaid, muusikuid, advokaate, poliitikuid ja ettevõtjaid. Näiteks Eesti kunagine esimene leedi Helle Meri, näitlejad Tambet Tuisk ja Evelin Pang, lauljad Koit Toome ja Hanna-Liina Võsa.

Sinu kollektsioone valmistavad Eesti oma käsitöömeistrid ja Euroopa töösturid. Adamsoni tänava stuudios toimub nii disainiprotsess kui klienditeenindus. Kas kasutad oma töös ka moodsaid tehnoloogilisi lahendusi?

Peale suurfirmast lahkumist otsustasin luua väikese efektiivse nii vormilt kui sisult moodsa moefirma. Võtsime esimesena Eestis ja kogu Põhja-Euroopas kasutusele made-to-measure ehk mõõdu järgi valmistatud rõivaste loomiseks mõeldud tarkvara. Mitmed aastad investeeringuid, koolitusi ja lõputut katsetamist on jõudnud etappi, kus täpsete lõigete valmimine tellija isiklike mõõtude järgi on vaid sekundite küsimus. Iga tellija jaoks käsitsi täpsete lõigete tegemine võtaks aega päevi, tarkvara lahenduste abil toimub see väga kiiresti. Nii on meil vabadus keskenduda disainile ja klientidele.

Kuidas konkurentidest eristuda?

Tuleb teha seda, mida ise õigeks pead. Pole mõtet turu-uuringutel, et välja segitada, mida inimesed tahavad – nad ei oska ju soovida seda, mida veel olemas ei ole. Disanerina olen läinud oma teed, pakun julgelt tippkvaliteeti. Teen seda, mis mulle endale väga meeldib, millesse usun. Oma töö ja elu nautimine tekitab positiivse lumepalli efekti -  rahulolu kandub üle inimestele, kellega koos ja kelle jaoks töötad.


Millised on loomingulised tipphetked, väljakutsed

Loomulikult on tipphetked moeshowd  kui algsest ideest saab visuaalne tervik laval ja publiku eest. Nii on kindlasti isiklikult meeldejäävaim esimene suur show Niguliste kirikus 1998 septembris.

Filmilik kogemus oli aastal 2002 Eurovisiooni lauluvõistluse kostüümide konkurss. Kleitide kavandite lähtekohaks oli lavastuse tervikkontseptsioon, rõivaste telegeenilisus, staaride soovid.  Tookord õhtujuht Anneli Peebo jaoks valminud Jääkleit ongi ehk see kõige kõigem kleit, mis ma olen teinud. Põhjamaine jäämuster sai käsitsi joonistatud kleidi lõigetele, seejärel skaneeritud ning trükikojas kangale kantud. Trükitud valged jooned tikiti käsitsi pärlitega üle. Tikkimine võttis aega kolm kuud.

Sind teatakse luksuslike õhtukleitide järgi. Järjest enam on Sinu klientideks mehed. Milliseid valikuid Sa neile pakud?

Amanjeda ülikonnakollektsioon sisaldab üle 50 erineva pintsaku modifikatsiooni. Kangavalikusse kuuluvad sajad artiklid Itaalia ja Inglismaa parimatelt villatootjatelt. Põhjalikku valikut mudeleid ja kangaid pakume ka oma mõõtude järgi tehtavate päevasärkide jaoks.

Sügishooajal teeme väga palju mantleid ja põhjamaa kliimasse hästi sobivaid uudse  vihma ja tormikindla töötlusega villakangast mudeleid. Suvehooaeg on kergem ja sportlikum – lina või siidiga ruudulised bleisrid, mida võib ka teksapükstega kanda ning suures värvivalikus linased särgid.

 

Kus asub Eesti moemaailma kaardil?

Eesti kunsti- ja disainiharidus on läbi aegade olnud väga heal tasemel. Tallinna Moemaja ja ajakiri Siluett olid suunanäitajaks ning aknaks läände kogu kunagisele N Liidule. Olen õppinud ka väljaspool Eestit ja võrdluses pean Eesti kunstihariduse tugevuseks loovuse ja kontseptuaalse mõtlemise arendamist, mis on aluseks uudsete toodete ja puhta disaini loomisele.

 

Avasid aprillis Amanjeda made to measure butiigi internetis ja oled välja öelnud, et pead Internetti demokraatliukuks müügikanaliks, miks?

Internetimüük on täna täpselt sama elementaarne kui kunagi oma butiik ostutänava ääres. Internet võimaldab disaineri jaoks otse suhtluse lõppkliendiga. Kaubamajde ostujuhtide ja agentide otsused kipuvad kaubamärke oma ostuotsustega ühtlustama. Internetibutiigis saab kaubämärk olla sõltumatu ja säilitada oma näo.

Meie tänases Amanjeda veebibutiigis valmib iga särk kliendi mõõtudest ning maitsest lähtuvalt. Paralleele võib siin tõmmata rätsepa juures käimisega, ainult et kõik toimub oma arvutis. Amanjeda made to measure butiik on lisaks mängulisele kombineerimisvõimalusele 3D särgimudeli abil ka hea nõuandja – kõik mudelite kombinatsioonid on välja pakutud nii, et tulemus saab harmooniline ja brändi tõekspidamistele vastav, sobimatud kombinatsioonid on juba ette välistatud.

Amanjeda veebibutiigi / www.amanjeda.com / ambitsiooniks on pakkuda kvaliteetseid särke ka meestele väljaspool Eestit. Peagi lisanduvad meeste ja naiste tervikkollektsioonid.