Skip to main content
Crafted from the finest natural fabrics

ULTIMA THULE GALERII avamine, veebruar 2020, KUNST, DISAIN, ELUSTIIL

https://noba.ac/et/ultima-thule-kontseptsioonigalerii-loomisest-katrin-kuldmaga-looming-suvenemise-ning-vastutustundega/

 

Veebruaris 2020 toimus Ultima Thule nime kandva disaini- ja elustiilibrändide galerii pidulik avamine Tallinna südalinnas Maakri Kvartalis. Avamispeol andis kontserdi Tõnis Mägi. Ultima Thule lindi lõikamise viis meisterlikult mõõgaetendusega läbi kunstnik Raoul Kurvitz.

Kunstikeskkond NOAR.eu intervjuu Katrin Kuldmaga / Triin Soikmets

 

Ultima Thule galerii loovjuht Katrin Kuldma on tuntud rõivadisainerina, Amanjeda brändi omaniku ja loojana. Sisearhitekti ja mööblidisainerina on tema looming vähem teada, kuid alates õpingutest EKA sisearhitektuuri osakonnas on Katrin paralleelselt moeloominguga sisustusdisaini valdkonnas tegutsenud juba enam kui kümmekond aastat. Katrin on ka Ultima Thule galerii sisustuslahenduse autoriks. Tema loodud projektidesse on alati kuulunud ka kunsti valik, nii on hea koostöö kunstikeskkonnaga NOAR.eu viinud partnerluseni ka uue kontseptsiooniga Ultima Thule galeriis, millest Katriniga räägimegi nüüd lähemalt.

 

Oled oma rõivakollektsioonide esitlemisel teinud koostööd nii muusikute, kunstnike, näitlejate, juveliiride, peakokkade kui sportlastega. Mida täpselt need nii erinevate elualade esindajad sinu loomingule juurde annavad, kas ja kuidas sind inspireerivad?

 

Andekad ja karismaatilised isiksused on alati inspireerivad. Kõik niisugust laadi koostööd on sügavama sisuga kui lihtsalt moeetendus või pildistamine. Koostöö võib alata kaamera ees ja areneda sõpruseks ning loominguliseks partnerluseks või vastupidi. Näiteks muusik ja dirigent Risto Joost on olnud pikka aega minu brändi klient, jutuajamised ja mõttearendused on alati ülipõnevad, oleme koos loonud kontsert - moeetendused “Mood ja Ooper”, nüüd astub Risto Amanjeda ülikondades meie uues galeriikeskkonnas ka fotokaamera ette. Ragnar Klavaniga algas koostöö, kui alustasime Amanjeda Sport Couture kollektsioonidega, Ragnarist sai minu klient peale koostöö algust.

 

Kollektsioone oled esitlenud nii Niguliste kirikus kui Kadrioru lossis, Estonia kontserdisaalis ja Kultuurikatlas, mitmes mõisas. Kuidas valid need kohad või valivad need kohad pigem sinu?

 

Tõepoolest, pigem valivad nemad - niisuguseid sündmuseid ei saa lihtsalt välja mõelda, nad sünnivad. Eestis ei ole tavapärast moemaailma kohustuslikku rütmi ehk kaks korda aastas toimuvaid hooaja moeetendusi, ja sellise kohustuse puudumine on ülitore. Ma ei pea vajalikuks osalemist rutiinina moenädalatel. Mulle meeldib keskenduda, esitleda uusi kollektsioone läbi fotode, filmide ning läbi tõepoolest eriliste etenduste. Nii ongi kujunenud, et teen suurema sündmuse vaid siis, kui orgaaniliselt kujuneb idee ja koht, kui on oma klientidele pakkuda erakordset ning elamust pakkuvat.

 

Oled loonud ka kostüüme Andres Puustusmaa filmidele, mille kohta oled öelnud, et „mõtlemapanev film on loodud elutervete väärtuste esiletoomiseks, parema ja inimlikuma maailma ülesleidmiseks iseendas, meie ümber.” Milliseid väärtuseid täpselt silmas pead ja ise hindad?

 

Andrese film räägib ühest olulisemast väärtusest - südametunnistusega vastuolus teod jäävad piinama kogu eluks. Ka iseendaga vastuolus elamine pole õige. Oluline ongi mõista iseennast, kuidas oled ise õnnelik. Kui siin vastus olemas, on ka kolleegid, lähedased ja sõbrad sinu ümber peegeldamas sarnaseid väärtuseid ja rõõmu. Pean väga oluliseks pühendumist, süviti tegutsemist, armastusega loomist.

 

Nii minu brändi Amanjeda kui ka Ultima Thule koostöökontseptsiooni väärtusprintsiipide keskseks ideeks on Slow Movement. Slow mõtteviis on välja kasvanud Carlo Petrini algatatud Slow Food liikumisest aastal 1984. Roomas Hispaania treppide juures korraldatud protestiaktsioonist kiirtoiduketi McDonald’s avamise vastu on kujunenud Itaalia traditsioonilise toidukultuuri päästeingel ja väärtustaja. Slow Food liikumisest on saanud laiem keskkonnasäästlikku ja puhast toorainet, hingestatud väiketootmist, käsitööd ja pühendunud tegutsemist, väärtusav rahvusvaheline organisatsioon. Ultima Thule esteetika ja väärtused põhinevad individuaalsusel ega seo end hetketrendidega. Kõigi toodete, teenuste ja projektilahenduste puhul on kesksel kohal tellija persoon ning loodu kestvus ajas. Ka luues moodsaimat on võimalik ajaloo ja traditsioonide harmooniline kooslus innovaatilise ja modernselt tehnilisega.

 

Anneli Peebo ja Tallinna poistekoori jõulukontsert Nigulistes juhatas sisse sinu ja sinu partnerite uue projekti, “Ultima Thule legendist inspireeritud ühise retke alguse Maakri Kvartalis värskelt avatud galeriis”. Kuidas lavastasid järgmise peatüki sellel teel ehk avamisürituse 6. veebruaril, miks Raoul Kurvitza mõõgashow ja just Tõnis Mägi kontsert?

 

Taaskord, ideed ja mõtted tulevad ka siin loomulikuna, kasvavad välja ühiste mõttearenduste käigus. Amanjeda viis aastat tagasi avatud butiigi lindi lõikasime läbi samurai mõõgaga, siit arenes idee koos NOAR'i dirketrissi Andra Orni mõte kutsuda kunstnik Raoul Kurvitz oma mõõga-perfomance'iga appi Ultima Thule linti läbi lõikama. Tõnis Mägi väike kontsert polnud ka mitte juhuslik valik. Elu ise on meid huvitaval moel kokku viinud ja Tõnise osalemine avamispeol oli ka esimene ja küsimusteta valik kogu partnerite tiimi poolt.

 

See galerii ja platvorm koondab lisaks sinule mitmeid disaini- ja elustiilibrände. Milliste põhimõtetega on tehtud koostööpartnerite valik?

 

Ultima Thule visiooniks on läbi ühise platvormi väärtustada ja teadvustada põhjamaist kõrget kvaliteeti, pühendumusega loodu ja kõrgkultuuri paljusust. Põhjamine kvaliteet ja luksus tähendab pühendumist detailidele, vormi lihtsust, tuginemist püsiväärtustele ja omanäolist lugu. Ultima Thule galeriis on šikilt esindatud nii rõiva- kui sisustusdisain, valik head kunsti ning elustiiliteenused. Brändide valiku aluseks on disaini ja teostuse kvaliteet ning valmisolek ka omalt poolt koostöösse panustada. Siin on kliendi jaoks olemas rõivadisaini- ja sisustuskonsultandid, juveelikunstnik ja ka unikaalne reisiagent, kelle rätsepatööna valmiv reisiteenus viib meie kliendid piiranguteta unistustesse!

 

 

Nagu aru saan, oled võtnud oma südameasjaks kodumaised loojad ja tootjad, kelle kätetöö moodustab siin tõeliselt läbikureeritud sisekujundusliku terviku!

 

Missiooniks on parimal moel esitleda just Eesti tootjaid ja brände, Ultima Thule sisustusprojektide kõrgkvaliteetsed köögid ja garderoobid valmivad koostöös väikese Lõuna-Eesti mööblitootjaga Zacman - 30 aastase tegutsemiskogemusega perefirma, isa ja poja mööblivabrik, mis asub maalilises Lõuna-Eestis, Valga linnas. Ettevõtte asutajad ja omanikud valmistavad esikmudelid ja enamuse eratellimustest oma kätega. Nüüd on nende kätega valmistatud disainköögid koos erinevate materjalinäidistega eksponeeritud Ultima Thule galeriis.

 

Eesti unikaalsete põrandandate valmistaja Bole ainus näidistesaal Tallinnas asub samuti Ultima Thule galeriis. Bolefloor on maailma esimene looduslike kumerustega lehtpuust põrandamaterjal, mille tootmisel lähtutakse puu loomulikust kasvukujust. Bole põrandad on ehteks rahvusvaheliste superstaaride kodudele ja kujunenud üheks lemmikvalikuks tunnustatud arhitektidele. Näiteks valmivad Bole põrandad ka Itaalia esinduspaviljonile Dubai Expo 2020.

 

Samas on Ultima Thulel hea koostöö ka ülikvaliteetsete toodete valmistajatega mujalt Euroopast. Nii on näiteks Amanjeda Home kõige olulisemaks kangapartneriks ka sisustusmaailmas Põhja-Itaaliast Biellast pärit kõrgkvaliteetsete kangaste lipulaev Loro Piana, kelle kollektsioonide tekstiilid on looduse tõelised kingitused - puuvill, lina, siid ja lootoslill, villakangaste valik ulatub kašmiirist merinoni. Eksponeerime ka interjööridesse sobivaid kivitasapindasid, siin on tähtsaimaks partneriks Diapol. Interjöörides erilise tähtsusega element - valgus - on nii galeriis kui Ultima Thule projektides lahendatud nii kodumaiste kui rahvusvaheliste valguslahenduste tipptegijatega. Siin on tähtsaimad partnerid Kalk Light ja Delta Light.

 

Kui interjööris on põrandad, valgus ja suured vormid paigas, algab detailide valik. Kodukeraamika partneriks on meil Keraamik Liisu Arro. Liisu on kunstnik kolmandat põlve, maalikunstnike Epp Maria Kokamägi ja Jaak Arro tütar emapoolsed vanavanemad, Imbi Lind ja Luulik Kokamägi, on samuti maalikunstnikud. Arro Porcelain on unikaalne ja erakordne keraamikabränd, pakkudes nii seeriakollektsioone kui unikaalseid käsitöötoona Liisu Arro poolt valmistatud kunstiteoseid.

 

Ja sisustuse kõrval muidugi rõivadisian … ehted ...

 

Ultima Thule ühe olulisema partneri Alpaka tooted kuuluvad nii sisustus- kui rõivasektorisse. Alpaka brändi lugu sai alguse brändi ühe kaaslooja Kristjan Sillaotsa retkest Peruusse. Armumine kauge maa olustikku ning esmakordne tutvus alpakade ning nendelt saadava imelise villaga viis koos heade sõprade, Peeter Pappeli ja Are Kudeviitaga, brändi loomiseni. Hingesööbinud reisil alguse saanud ideest on tänaseks välja kasvanud üle maailma alpakavillast rõiva- ja sisustustooteid pakkuv bränd Alpaka.

 

Muidugi on lahutamatuks osaks minust Amanjeda by Katrin Kuldma šikilt klassikalised ja kõrgkvaliteetsetest materjalidest arhitektuurse joonega kollektsioonid meestele ja naistele, millega omakorda on juba aastaid suurepäraselt haakunud Karin Kersa juveelid. Nii on taas tegemist loomuliku koostööga. Karin on hinnatud juveelikunstnik, kelle loomingu hulka kuuluvad põhjamaiselt modernsed unikaaljuveelid ning filigraansed etnograafilised hõbeehted. Juveelimaailma traditsiooniliste materjalidega - kuld, teemantid, looduslikud pärlid ja vääriskivid - kõrvuti kasutab Karin oma loomigus sajandeid merepõhjas seisnud vene tsaarilaevastiku laevalt “Prohvet Joona” pärit unikaalset musta tamme.

 

ning uhke Eesti kästitöö ...

 

modernne ja traditsiooniline, tõheline ehe meie galeriile on on ka Ultima Thules asuv maailma suurim, Guinnessi rekorditesse pürgiv rookroon, mis ehitati valmis ligi 1000 inimese kaasabil 07.-10.11.2019 Tallinnas Mardilaadal. Kroon on valmistatud harilikust pilliroost (Phragmites australis) ning koosneb 1834-st üksteise külge seotud kaheksatahukast, mille jaoks läks vaja 22 008 pilliroolüli. Rookrooni külje pikkus on 2,33 m ning ruumala 5,963 m³, kaal täpselt 12 kilogrammi. Geomeetrilisi kaunistusi on Läänemere ääres elavad inimesed kasutanud juba keskajast alates erinevatel pidulikel sündmustel nagu pulmad, varrud, lihavõtted ja jõulud. Kaunistuste tegemiseks kasutati rukkikõrsi või pilliroogu ning usuti, et laes rippudes ja keereldes toovad nad inimestele õnne.

 

Rookroon on justnagu loodud Ultima Thule galerii kõrge aatriumi jaoks, ometi oli tema tulek meie juurde pisut ootamatu. Mardilaadal Eesti käsitööd uudistamas käies juhtus nii, et juba järgmisel päeval helistati mulle eesti käsitöö liidust ja selgus, et värskelt valminud rookrooni saatus oma edasise asupaiga osas on teadmata, ehk soovime oma uues kohas teda eksponeerida? Sellisele küsimusele oli selgelt võimatu ei vastata. Nii saigi maailmarekordi koduks Ultima Thule galerii.

 

Lisaks sellele, et Ultima Thule avamisel toimus lindi läbilõikamise tseremoonia Raoul Kurvitza katana-performance'iga, on siinsetes ruumides eksponeeritud rohkelt kunsti meie kaasaegsetelt kunstnikelt nagu Laurentsius ja Maarit Murka. Kuidas jõudsid nende autoriteni ja tegid tööde valiku?

 

Ultima Thules on väärikalt eksponeeritud Laurentsiuse teosed esimese korruse saalis, Edward von Lõngus, Maarit Murka, Mare Vint teise korruse kunstitoas. Laurentsius on oma nägude seeriaga mulle isiklikult hinge pugenud ja ukse paotanud ka ülejäänud teostele. Mul on viimastel aastatel alanud kunstiga hoopis omamoodi lugu - kunst on hakanud ise minu juurde tulema. Nii oli ka Laurentsiuse kahe tööga “Luigeratsuri lahkumine” ja “Dead Christ Said Love”. Koostöö algus Laurentsiusega oli peaaegu sõnatu, kõik sujus, need kaks tööd sobivad täiuslikult Ultima Thule esimese korruse ekspositsiooni saali. Mõlemad eksponeeritud tööd on loomulikult ka müügis, aga pean tunnistama, et saan olema kurb, kui nad siit ühel päeval lahkuvad. Nii Raoul kui Maarit on meie juures läbi NOAR'i. Küll aga Raoul Kurvits oli minu maaliõpetaja ca 25 aastat tagasi EKAs, nii et oli ülitore taaskohtuda.

 

Ultima Thule kontseptsioon tugineb antiik-kreeka müüdile samanimelisest saarest Põhjalas, mis sümboliseerib rikkalikku kultuuri ja viljakaid maid, õnneotsijate paradiisi ja rännakut maailma servale mitmes erinevas tähenduses. Lennart Meri on selle kohta vasteks pidanud Saaremaad. Kas ja kus asub sinu isiklik Ultima Thule?

 

Minu Ultima Thule on füüsiliselt siin Maakri Kvartalis, see on täpselt selline keskkond, mis toetab loominguvabadust ja väärtuslikke koostööprojekte. Siin on loodud alus, et rännata vaimsel Ultima Thule rajal, millel pole riigipiire. Saame siin otsida ja luua väärtust maksimaalselt, nii koos kui omaette. Koos luues ja arenedes usun, et avarduvad vaated, võimalused, ideed, tekib sünergia erinevate valdkondade vahel.